#1 2008-09-03 19:51:37

cempla

TVekspert

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2008-01-07
Posty: 60
WWW

Chrome: Microsoft vs Google

Wprowadzając własną przeglądarkę internetową Chrome Google rzuca rękawicę Microsoftowi i wyzywa go na pojedynek na terenie, który software'owy koncern uważał za swoją domenę. Mimo wzmacniającej się pozycji przeglądarki Firefox oferowanej przez Mozilla Foundation Microsoft wciąż cieszy się dominacją na tym rynku. Jak zapowiada jednak potentat rynku wyszukiwania, jego wersję testową przeglądarki Google Chrome można będzie już lada moment pobrać. Google stawia sobie za cel stworzenie browsera, który jest szybszy, bardziej przyjazny dla użytkownika i bezpieczniejszy niż produkty konkurencji.

Jeśli Chrome zostanie dobrze przyjęta przez użytkowników, układ sił w tej branży może być jeszcze korzystniejszy dla Google'a – uważają amerykańscy obserwatorzy cytowani przez dpa. Koncern jest dominującym graczem na rynku reklamy internetowej, a dodatkowo oferuje różne programy i usługi od e-maili przez aplikacje biurowe online aż po wirtualny globus. Można się także spodziewać, że nowa aplikacja znajdzie się pod baczną obserwacją organizacji zajmujących się ochroną danych: Google często spotyka się z zarzutami zbierania zbyt wielu informacji o swoich użytkownikach.

Konkurencja na rynku przeglądarek w ostatnim czasie zaostrzyła się. Najczęściej używanym programem jest Internet Explorer Microsoftu. Jak twierdzą analitycy rynku, jego udział wynosi obecnie około 75 procent – choć jeszcze przed kilkoma laty sięgał 90 procent. Na drugim miejscu z blisko 20 procentami rynku jest Firefox. Silnym rywalem jest także stworzona przez Apple'a przeglądarka Safari. Jak podkreśla Google, kod źródłowy Chrome będzie otwarty, podobnie jak w przypadku Firefoksa.

Chrome wykorzystuje elementy apple'owskiego Webkitu i Mozilli Firefoksa; silnik JavaScript, który jest ważny dla szybkości przeglądarki oraz dla przyszłych aplikacji sieciowych, został jednak stworzony od podstaw: V8 to dzieło zespołu programistów z Danii. Chodzi tu najpewniej o laboratorium badawcze Google'a w Aarhus, które wspólnie z miejscowym uniwersytetem prowadzi badania i rozwija nowe techniki z dziedziny maszyn wirtualnych.

Jak twierdzi operator wyszukiwarki, Google Chrome zawiera ważne innowacje poprawiające stabilność i integralność programu, dzięki którym np. zakładki z poszczególnymi stronami lub aplikacjami mogą być oddzielone od siebie niczym pojedyncze procesy w swego rodzaju sandboksie. W ten sposób zakłócenia w pracy jednej zakładki nie będą wpływać ani przeszkadzać w pracy innym zakładkom oraz aplikacjom, jakie są w nich aktywne. Szczegóły techniczne Google Chrome programiści prezentują w formie komiksu. Blogerom udało się wyszperać nieco więcej informacji o wzmiankowanych w komiksie twórcach V8 Larsie Baku i Kasperze Lundzie.

Jak twierdzi Google, motywacją do stworzenia własnego programu były niedostatki obecnie używanych przeglądarek. Jednak za kulisami mówi się o tym, że wyszukiwarkowy potentat obawiał się, iż Microsoft dzięki Internet Explorerowi może pozyskać więcej użytkowników swojej wyszukiwarki. To z kolei negatywnie wpłynęłoby na udziały Google'a w rynku wyszukiwania – twierdzi "The Wall Street Journal", powołując się na dobrze poinformowane źródła. Prezentacja nowej przeglądarki nie obyła się bez wpadki: zaskakujące ogłoszenie o wprowadzeniu Google Chrome tak naprawdę było niezaplanowane. Firma zbyt wcześnie wysłała blogowi Google Blogoscoped kopię komiksu poświęconego przeglądarce.

Przed kilkoma dniami Microsoft wydał drugą wersję testową przeglądarki Internet Explorer 8, która może konkurować z aktualnymi wydaniami Firefoxa i Safari i wprowadza przy tym kilka innowacji takich jak dodatkowe funkcje ochrony danych (InPrivate Browsing). Jak zauważają niektórzy obserwatorzy, funkcja InPrivate może utrudnić działanie powiązanej kontekstowo reklamy, która jest kluczowym obszarem działalności biznesowej Google'a. Przeglądarka Google ma jednak dysponować podobnymi funkcjami, w których użytkownik będzie mógł decydować, jakie wysyłane lub wyświetlane dane zablokować.

heise-online


cempla, TVexpert

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.medabots.pun.pl cytaty z kubusia puchatka o miłości krótkie motta z rapu jak zwiekszyc frame wow www.magisterka-opiekuncza.pun.pl